aktualności - Publiczne Gimnazjum im. Wincentego Witosa w Pławie

wiadomości
Idź do spisu treści

Menu główne

aktualności

LIPIEC 2018 - sezon 2
1.07-
-15.07
Upały minęły. Jest troszkę lżej. Młode bociany są już dużymi ptakami! Czerwienieją im nogi. Stają się bardzo podobne do swoich rodziców. Dumnie spacerują po swoim gnieździe, podskakują i często wymachują skrzydłami! Nieustannie czekają na mamę lub tatę bo ciągle są głodne!
CZERWIEC 2018 - sezon 2
1.06-
-30.06
To czas bardzo szybkiego wzrostu naszych bohaterów. Trzy małe bocianiątka nie są już takie małe. Mają jeszcze czarne dzioby i nogi. Dzieciaki są ciągle głodne, a Romeo i Julia tylko mijają się z dostarczaniem pokarmu. Trwa zacięta walka o każdy kęs jedzenia, a po napełnieniu brzuchów odpoczynek - młode boćki wylegują się w swoim domku! Potrafią już nieźle machać skrzydłami! W czasie czerwcowych upałów bociany tworzą niezły parasol przed słońcem dla swoich dzieci! Zdarza się, że młode boćki pozostają w gnieździe same! Ale rodzice są zawsze blisko! W razie zagrożenia od razu przylatują. W nocy młode są same w gnieździe, a Romeo i Julia mają je na oku siedząc na kominach pobliskich domów! To piękny czas w życiu naszej bocianiej rodziny!
MAJ 2018 - sezon 2
27.05pod gniazdem znalezione zostało małe bocianiątko. Nasza para postanowiła wychować troje rodzeństwa!
23.05W gnieździe są 4 małe bocianiątka i jeszcze jedno jajo w całości! Rodzice mijają się tylko z przynoszeniem jedzonka! Są to żaby, myszy i małe ryby! Małe są coraz silniejsze i zawsze głodne! Wydają już charakterystyczne dźwięki!
22.05Jest już czwarte z rodzeństwa!
21.05Trzecie maleństwo przychodzi na świat!
19.05Wykluło się drugie bocianiątko!
17.05PIERWSZE NARODZINY! Jest maleństwo! I od razu takie głodne!
KWIECIEŃ 2018 - sezon 2
26.04-
-17.05
wspólne wysiadywanie, przetaczanie i pilnowanie jaj w dzień i w nocy, w słońcu i w deszczu!
24.045 jajko w gnieździe! Czyżby szykował się rekord?
23.04Poranek w gnieździe to niesamowity widok. Nasze bociany robią poranna toaletę!
22.04To nie koniec! Pojawiło się 4 jajko! Będzie dużo obowiązków!
20.04Nasze bociany maja już 3 jajko! Widać, że są z tego bardzo dumne!
18.04Jest drugie jajko! I nieustanne gody! Bociany przynoszą do gniazda dużo świeżej trawy!
17.04Noc, jak zwykle razem. A w ciągu dnia nasz bocian postanowił posiedzieć jeszcze wyżej - na kamerze! Jajkiem cały czas opiekuje się jedno z rodziców!
16.04dumne bociany naprzemiennie wysiadują swój skarb! I przetaczają je wśród trawy!
15.04o godzinie 23.19 zauważono pierwsze jajo!
4.04-
-14.04
to wielka miłość! Romeo i Julia prawie nie rozstają się! Pracują intensywnie przy renowacji swojego domku! Znoszą trawę, gałązki! Wzmacniają obrzeża gniazda. Gniazdo jest już gotowe do składania jaj! Nasza para nieustannie kopuluje!
4.04ok. 14.40 - jest nasza Julia! Para naszych boćków znowu razem! Nasi wspaniali - ROMEO I JULIA!
1.04-
-3.04
Romeo jest bardzo zapracowany. Gniazdo zostało pięknie wysprzątane. Nasz bocian wzmacnia je nowymi gałązkami!
MARZEC 2018 - sezon 2
30.03w gnieździe pojawił się nasz Romeo! Rozpoczął pierwsze porządki!
SIERPIEŃ 2017
20.08-
-22.08
wieczorem do gniazda przylatuje bocian i spędza w nim kilka godzin. Nad ranem odlatuje. Wydaje nam się, że nie jest to bocian z naszej bocianiej rodziny.
15.08nasz Feliks po raz pierwszy nocował w gnieździe sam. Rankiem udał się dwukrotnie na żerowanie, po czym wracał do gniazda. W godzinach południowych do gniazda przylatuje Wiktoria. Feliks po chwili opuszcza gniazdo, a za nim odlatuje Wiktoria. Nasze bociany udały się zapewne na sejmiki. Od tej pory gniazdo pozostaje puste. Aż do 20 sierpnia, kiedy to nasze gniazdo odwiedza obcy bocian i spędza w nim kolejne 3 noce.
12.08-
-14.08
do naszych młodych bocianów dołączył kolejny młody osobnik. W trójkę spędzają czas w gnieździe. Rodzice w dalszym ciągu dokarmiają młode.
6.08-
-11.08
rodzice dbają o Feliksa i Wiktorię. Systematycznie przynoszą im pokarm. Młode też potrafią o siebie zadbać. Co jakiś czas opuszczają gniazdo. Same już żerują i ćwiczą latanie.
5.08Nasze młode bociany są nadal w gnieździe. Rodzice systematycznie dostarczają im pożywienia. Nad ranem gniazdo było chwilowo puste, a zatem od czasu do czasu szybują w przestworzach.
4.08Noc z 3 na 4 sierpnia tradycyjnie młode bociany spędziły pod okiem rodziców. Rankiem nasz bohater samodzielnie już bez żadnej pomocy opuścił gniazdo by trochę polatać. Teraz czas na coraz dłuższe wyloty, bo przecież zbliża się czas definitywnego opuszczenia gniazda. Trzymamy kciuki za naszą bocianią rodzinę!
3.08Akcja ratunkowa wyznaczona została na godzinę 12.00. W gnieździe znajdowały się wówczas młode boćki wraz z bocianicą? Wyczuwając zagrożenie - zbliżająca się platforma na wysięgniku - zdrowe bociany odleciały. I oto niespodzianka! Nasz bohater, któremu chcieliśmy pomóc również odleciał. Był to jego pierwszy lot i najprawdopodobniej odważył się na niego z powodu zagrożenia. Młody bocian zrobił kilka okrążeń wokół gniazda po czym dostaliśmy informację, że wylądował na pobliskiej łące. Tam też udała się ekipa ratunkowa. Niestety ponowna próba schwytania bociana nie powiodła się. Nasz bociek poderwał się do lotu również z ziemi, co świadczy o tym, że ma mocne skrzydła, że jego kończyny są sprawne i że potrafi o siebie zadbać. Ucieszyliśmy się, że po kilku godzinach cała bociania rodzina wróciła do swojego gniazda. Mamy nadzieję, że nasza akcja pomogła wreszcie naszemu bocianowi podjąć decyzję o lataniu, tym bardziej, że jego rodzeństwo próby latania podjęło już kilka dni wcześniej.
2.08W związku z zaobserwowanymi problemami zdrowotnymi naszego młodego boćka skontaktowaliśmy się w tej sprawie z Kliniką Ochrony Dzikich Ptaków w Przemyślu. Po konsultacji ustaliliśmy, że należy naszego bociana ściągnąć z gniazda celem dokładniejszej obserwacji i udzielenia mu ewentualnej pomocy medycznej w Klinice. Tego dnia Sekretarz Gminy Borowa, pan Czesław Rogóż zorganizował akcję ratunkową dla naszego bociana. Uzyskano zgodę na interwencję w gnieździe bocianów z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie oraz zgodę z Rejonowego Zakładu Energetycznego w Mielcu na chwilowe odłączenie zasilania ze słupa energetycznego, na którym jest umieszczone gniazdo. Pomocy jak zwykle nie odmówił pan Jerzy Wiącek, który użyczając wysięgnika miał ściągnąć naszego bociana z gniazda.
LIPIEC 2017
31.07Wiktoria? lub Feliks? po raz pierwszy opuścił(a) gniazdo wykonując swój ważny, krótki lot. Drugi z ptaków próbuje podskakiwać i mocować skrzydła jednakże przychodzi mu to z trudem i większość czasu spędza siedząc w gnieździe.
17.07nasze bocianiątka nie są już małymi ptakami! Coraz bardziej przypominają swoich rodziców choć dzioby i nogi nadal pozostają czarne. Niestety jedno z rodzeństwa ma zauważalne problemy z kończynami. Pojawił się problem z prawidłowym chodzeniem i mocowaniem skrzydeł. Romeo i Julia bardzo dbają o swoje pociechy zarówno w dzień jak i w nocy. Jedno z nich często nocuje z młodymi w gnieździe, podczas gdy drugi rodzic czuwa nad rodziną na kominie pobliskiego domu.
CZERWIEC 2017
30.06nasza bociania para świetnie spisuje się w roli rodziców. Romeo i Julia nieustannie opiekują się swoim potomstwem karmiąc i pilnując bez przerwy Wiktorię i Feliksa! Młode boćki rosną w oczach!
5.06w gnieździe są dwa bocianiątka i niestety jedno jajo! Skorupka po czwartym jajku została znaleziona dzisiaj na trawniku pod gniazdem. Tymczasem Wiktoria i Feliks świetnie sobie radzą, są nieustannie karmione przez rodziców i chronione od dużego słońca! Podczas upałów leżą na brzuszkach, a rodzic tak się ustawia by stworzyć im jak najwięcej cienia! Niesamowity widok!
1.06wykluło się kolejne maleństwo. Tym razem to Feliks! Czekamy na kolejne bocianie dzieci! W gnieździe nadal są jeszcze dwa jajka!
MAJ 2017
30.05jest pierwsze bocianiątko! To nasza Wiktoria!
8.05-
-23.05
nasze bociany Romeo i Julia naprzemiennie wysiadują jaja ! W ciągu dnia w gnieździe przebywa albo on albo ona. Noce spędzają zawsze razem! W gnieździe cały czas trwają porządki. Bociany przynoszą dużo trawy, którą otaczają jajka. Są też tam pióra. Bardzo ciekawie wygląda przetaczanie jaj przez naszych bohaterów! Zapewne w celu ich równomiernego ogrzania!
7.05przez cały czas na zmianę bociany siedzą na jajkach! Noce spędzają wspólnie. Mimo niesprzyjającej pogody (ciągłe opady, burze) nieustannie wysiadują swoje przyszłe potomstwo!
2.05bocianica składa czwarte jajko!
KWIECIEŃ 2017
30.04w gnieździe sa trzy jajka!
29.04drugie jajko w gnieździe!
27.04ponownie jest jajo w gnieździe!
26.04nasze bociany przez cały dzień przylatują i odlatują z gniazda. Przynoszą świeżą trawę i gałązki i poprawiają gniazdo
22.04o godz. 6.31 w gnieździe są nasze bociany, a nieopodal gniazda pod huśtawką na trawie znajdujemy okaleczonego bociana. Najprawdopodobniej to efekt nocnych walk o gniazdo. Bocian spadł na huśtawkę, w której utknęła mu noga. Ta kończyna była zakrwawiona i niewładna. Bocian ten został przewieziony do weterynarza w Mielcu, który udzielił mu pierwszej pomocy, po czym został przewieziony do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu. Nasze bociany przez cały dzień pilnowały gniazda. W godzinach południowych pojawia się kolejny bocian - intruz, który też atakuje nasze boćki.
21.04kolejny raz przed południem pojawia się inna para bocianów, która toczy zaciętą walkę o gniazdo. Jajko ląduje pod gniazdem.
20.04jajko leży na krawędzi gniazda. Bociany nie są już nim zainteresowane. Cały czas poprawiają gniazdo, znoszą trawę i poprawiają gałązki. Odbywają się też gody.
18.04nasz Romeo i Julia w TELEEKSPRESIE! >>>zobacz od 14:35
18.04nad ranem pod gniazdem znajdujemy rozbite jajko. Przez cały dzień przy bardzo niesprzyjającej aurze (powrót zimy) bociany wysiadywały na zmianę jajko. Niestety wieczorem jajo przesunęły na krawędź gniazda chyba z zamiarem jego wyrzucenia
17.04godziny wieczorne - inna para bocianów atakuje gniazdo. Po zaciętych walkach w gnieździe brakuje jajka. Około 21 bociany odsłaniają jajko, które schowały głębiej w gnieździe na czas walki z intruzami. Po krótkim czasie bocianica składa drugie jajko. Przez chwile w gnieździe są dwa jaja.
15.04ok. godz. 19-ej bociany mają jedno jajko
13.04godz. 14.59 - pojawił się inny bocian
10.04konkurs na imiona dla naszych boćków rozstrzygnięty. Od dzisiaj to ROMEO I JULIA!
7.04wzmacnianie gniazda, pilnowanie gniazda, gody, nocleg w gnieździe
6.04całodzienne gody, porządkowanie i wzmacnianie gniazda, bociany nocowały w gnieździe
5.04ok. godz. 7-ej nasza para pojawiła się w gnieździe, po chwilowych porządkach w gnieździe i godach samiec odleciał, a samica odpoczywała. Po krótkim czasie samiec pojawia się z powrotem z dużą gałązką, którą wspólnie z bocianicą wzmacniał gniazdo, nocleg w gnieździe
4.04ok. godz. 17-ej - do samca na gnieździe dołączyła samica, do wieczora odbywały się gody, w nocy gniazdo było puste
4.04ogłoszenie konkursu w gimnazjum na imiona dla naszych bocianów!
4.04ok. godz. 12-ej - walka o gniazdo z innym bocianem
7.04w gnieździe pojawia się siano i świeże gałązki tui
MARZEC 2017
30.03dłuższe pobyty bociana na gnieździe, naprawa gniazda i jego uzupełnianie, nocleg w gnieździe
29.03pierwsza wizyta bociana na gnieździe, poprawa gniazda
20.03założenie kamery internetowej na naszym gnieździe
Wiadomości
 
 
Szukaj
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego